TIPY A RADY

Generácia Z si najlepšie rozumie s umelou inteligenciou, boomeri sa cítia najzdravšie a hybridní zamestnanci sú najšťastnejší

Mar 18, 2025

To je niekoľko zistení, ktoré sa na konci roka 2024 sledovali v 22. výročnej štúdii materskej spoločnosti MetLife o zamestnaneckých trendoch. Týkajú sa jednak zdravia zamestnancov, kde sa paradoxne ukazuje, že najzdravšie sa cítia najstarší zamestnanci, ale aj ich vzťahu k umelej inteligencii, kde opäť dominujú najmladší zamestnanci generácie Z. Ukázalo sa tiež, že najvyššiu mieru spokojnosti a šťastia v práci majú tí, ktorí majú hybridný spôsob práce, teda pracujú v kancelárii a z domu.

Výskum sa zaoberal starostlivosťou o zamestnancov vo všeobecnosti ako jednou z najcennejších hodnôt vo vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Okrem iného skúmal, ako zamestnávatelia podporujú svojich zamestnancov v kľúčových momentoch ich práce a života, a preukázal súvislosť medzi úrovňou tejto starostlivosti a spokojnosťou zamestnancov s prácou. A tiež s benefitmi, ktoré zamestnávatelia poskytujú, ako je napríklad poistenie.

Kto je nejšťastnejším zamestnancom?

Zamestnanci v jednotlivých odvetviach v roku 2024 vo všeobecnosti uvádzali, že sa v práci cítia šťastnejší a majú silnejší pocit spolupatričnosti ako v roku 2023. Skupinami, ktoré uvádzali najväčší nárast pocitu šťastia v práci, boli zamestnanci kombinujúci prácu v kancelárii a doma (nárast o 9 % bodov). Naopak, výsledky ukázali, že najmenej šťastnou skupinou boli zamestnanci generácie Z, ktorí sa narodili v rokoch 1997 až 2010. Len 62 % z nich môže povedať, že sú v práci spokojní, zatiaľ čo príslušníci generácie X (narodení v rokoch 1965 až 1979), generácie Y (narodení v rokoch 1980 až 1996) a tiež Baby boomeri (narodení v rokoch 1946 až 1964) uvádzajú spokojnosť v rozmedzí 66 až 67 % .

Najzdravší sú tí najstarší

Takisto len tretina zamestnancov generácie Z uviedla, že sa cíti byť komplexne zdravá, a to nielen po fyzickej a duševnej stránke, ale aj po stránke finančnej a sociálnej. Priemer ostatných vekových kategórií (starších) bol oveľa vyšší, a to 44 %. Paradoxne, najzdravšie sa cítia Baby Boomers, alebo aspoň tak vidí svoje zdravie takmer 57 % ich zástupcov, ktorí sa narodili pred rokom 1964 a ktorých pracovná kariéra sa pomaly končí. Generácia Z tiež častejšie ako ostatní pociťuje frustráciu v práci, pričom 37 % z nich pociťuje stres, depresiu a vyhorenie. Medzi ostatnými pracujúcimi zažíva rovnaké pocity v priemere len pätina.

„Podľa staršieho lokálneho prieskumu spoločnosti MetLife, realizovaného iba v Českej republike a na Slovensku, považuje 7 z 10 zamestnancov svoje zdravie za dobré alebo veľmi dobré. Ak už majú zdravotné problémy, často súvisia s prácou, či už ide o stres, nedostatočný spánok, problémy so zrakom alebo zdravotné dôsledky sedavého spôsobu života,“ dodáva Petr Skála, riaditeľ skupinového poistenia MetLife v Českej republike a na Slovensku.

Hybridný model práce víťazí

Štúdia priniesla aj ďalšie zaujímavé zistenie - zatiaľ čo v roku 2023 zamestnanci pracujúci v kancelárii a čiastočne z domu uvádzali porovnateľnú úroveň spokojnosti s prácou ako tí, ktorí pracujú len „na diaľku“, v minulom roku sa „nožnice otvorili“. Spokojnosť zamestnancov pracujúcich v hybridnom modeli sa zvýšila o 9 percentuálnych bodov na 75 % a naopak, u tých, ktorí pracujú úplne mimo kancelárie, bol zaznamenaný pokles na 64 %. V prípade zamestnancov pracujúcich trvalo na pracovisku zostala spokojnosť medziročne relatívne stabilná a v porovnaní s ostatnými dvoma kategóriami bola najnižšia - 61 %.

„Aj naši zamestnanci na Slovensku pracujú v tomto hybridnom modeli, ktorý sa osvedčil. Skracuje im čas dochádzania do kancelárie a poskytuje im flexibilitu pri výbere miesta, odkiaľ budú pracovať. Môžu si lepšie rozvrhnúť prácu, ak si chcú vziať voľno na nejakú úlohu, pracovať z domu, ale v prípade potreby majú dostatok príležitostí na tímovú prácu a interakciu v kancelárii. V konečnom dôsledku im tento model poskytuje lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom,“ hovorí Petr Skála z poisťovne MetLife.

Každý vidí nárast starostlivosti o zamestnancov trochu inak

Štúdia tiež zistila, že zamestnávatelia (88 %) sú vo všeobecnosti presvedčení, že svojim zamestnancom poskytujú dostatočnú starostlivosť, pričom medziročne sa ich počet zvýšil o 1 %. Zamestnanci tiež potvrdzujú medziročný nárast starostlivosti, a to o 2 percentuálne body. Myslí si to však len 60 % z nich. Odkiaľ sa vzal 28 % rozdiel vo vnímaní starostlivosti zo strany zamestnávateľov a zamestnancov?

„Ako ukazuje štúdia našej materskej spoločnosti, zamestnanci čoraz viac očakávajú od svojich zamestnávateľov podporu v kľúčových momentoch, ktoré majú veľký vplyv na ich život a ktorých dôležitosť si zamestnávatelia často ani neuvedomujú. Ide o dôležité míľniky v ich pracovnom a osobnom živote, ako je choroba, nutnosť starať sa o člena rodiny, strata blízkeho človeka, neplánované finančné problémy a ďalšie. Zamestnávatelia majú možnosť poskytnúť zamestnancom v týchto situáciách pomoc vo forme skupinového životného poistenia. Tento produkt potom ochráni ich a ich rodiny v prípade choroby alebo pracovného úrazu, takže ľudia si môžu byť istí, že v kľúčových momentoch svojho života nebudú odkázaní sami na seba. Naše skupinové životné a úrazové poistenie sa tak stáva vysoko ceneným benefitom, ktorý posilňuje lojalitu zamestnancov a celkovú prestíž zamestnávateľa,“ dodáva Petr Skála zo spoločnosti MetLife.

AI a zamestnanci – rozumejú si?

Výskum sa po prvýkrát zaoberal aj postojmi zamestnancov k umelej inteligencii (AI). Optimisti prevažujú nad pesimistami v pomere 29 % ku 16 %. Viac zamestnancov si myslí, že AI pozitívne ovplyvní ich prácu a kariéru. Taktiež pomerne značná časť zamestnancov - takmer polovica (46 %) uviedla, že AI dobre rozumie, ale medzi jednotlivými podskupinami sú rozdiely - uviedlo to 56 % mužov, zatiaľ čo odpovedalo len 37 % žien. Výkyvy boli aj medzi demografickými skupinami - jednoznačne najlepšie AI rozumie generácia Z (61 %), ktorá nezažila svet bez internetu a mobilného telefónu. Generácia Y je s AI v drvivej väčšine spokojná - 58 % - a medzi ostatnými generáciami už pochopenie AI klesá - 39 % v prípade generácie X a dokonca až 25 % v prípade boomers. Úroveň porozumenia UI zvyšuje aj úroveň vzdelania a finančného zabezpečenia používateľov - napríklad rozdiel v porozumení AI medzi príslušníkmi domácností s vyššími a nižšími príjmami je približne pätinový.

Zamestnávateľský prieskum spoločnosti MetLife zahŕňal 2 595 rozhovorov s osobami s rozhodovacími právomocami a vplyvnými osobami v spoločnostiach s minimálne dvoma zamestnancami. Zamestnanecký prieskum zahŕňal 2 809 rozhovorov so zamestnancami na plný úväzok vo veku 21 rokov a staršími v spoločnostiach v mnohých odvetviach s minimálne dvoma zamestnancami.

Zdroj: https://www.metlife.com/workforce-insights/employee-benefit-trends/