TIPY A RADY

Chcete si užiť zimu štýlovo? Vyskúšajte nové športy

Jan 17, 2025

Zima je obdobím, ktoré prináša jedinečné možnosti na športové aktivity a zábavu. Okrem tradičných športov, ako sú lyžovanie alebo snowboarding, sa objavujú nové trendy, ktoré lákajú čoraz viac nadšencov. Už ste niekedy vyskúšali nejaké netradičné zimné športy? Na výber ich je hneď niekoľko… Ak zrovna nie ste nadšenci adrenalínových noviniek a máte radi klasiku, môžete počas chladných mesiacov ísť na obyčajnú túru alebo postaviť iglu. Len pri všetkom, čo budete robiť, je dôležité nezabudnúť na vlastnú bezpečnosť.

Chcete preletieť nad zasneženými pláňami alebo zamrznutým jazerom? Potom vyskúšajte snowkiting, čo je zimná verzia kitesurfingu, kde sa namiesto vody pohybujete na snehu. Snowkiting kombinuje prvky lyžovania alebo snowboardingu s ovládaním ťažného draka (kitu). S jeho pomocou a hlavne vetra si na lyžiach alebo snowboarde môžete vychutnať rýchlosť, skoky vo vzduchu, jednoducho slobodu pohybu na pláňach, zamrznutých jazerách alebo miernych svahoch. Vďaka tomu snowkiting rýchlo získava na popularite.

Skibike, bicykel, ktorý má namiesto pneumatík lyže, je ideálny pre tých, ktorí hľadajú nový spôsob, ako zjazdiť zasnežené svahy. A ak si spomínate na jeho predchodcu – staré dobré skiboby, tak si určite vybavíte, že tento šport je naklonený aj začiatočníkom bez špičkovej fyzickej kondície, takže vyskúšať ho môže naozaj každý. Len pozor, začiatočníci by si mali vyhliadnuť radšej miernejšie svahy.

Kto sa nechce vzdať klasického bicykla ani v zime, môže „osedlať“ fatbike, „tučný“ horsýé bicykel so širokými pneumatikami, ktorý krásne jazdí aj na nestabilnom teréne, napríklad v piesku, ale aj na snehu. Aj keď tento bicykel zvládne najrôznejší terén, nie všetky snehové podmienky sú vhodné, napríklad v 30 centimetroch čerstvého snehu toho veľa nenajazdíte. Ale ideálne je vyjsť na cesty s minimálnou premávkou alebo na lesné či poľné cesty. Ako fatbikeri môžete objavovať na zimných cyklistických výletoch nové trasy aj dobrodružstvá. A posledná rada, ak si bicykel požičiavate, tak to urobte v kvalitnej požičovni, kde vám poradia aj s oblečením, vybavením a možno aj technikou jazdy.

Ďalším novým športom, ktorému prepadla hlavne mladá generácia, je freerunning na snehu, teda akrobatická športová disciplína, ktorá zahŕňa preskoky, premety a ďalšie akrobatické triky pri prekonávaní vonkajších prekážok v zimnom období. Len pre väčšiu bezpečnosť na ľade a snehu je zvlášť dôležité vybrať správne obutie.

Ľadové lezenie, teda ice climbing, je už športom nielen pre dobrodruhov, ale skôr skúsených horolezcov, ktorí chcú zdolávať zmrznuté vodopády a ľadové steny. Vyžaduje špeciálne vybavenie, ako sú cepíny, mačky, laná alebo sedáky. Môžete využiť ľadové steny v prírode alebo si nájsť umelú ľadovú horolezeckú stenu aj pre amatérov, takže keby ste si túto disciplínu chceli vyskúšať, môžete si stenu prenajať aj s inštruktážou a všetko vybavenie si tam tiež zapožičať.

Kto nechce zažiť adrenalín, môže sa zabaviť klasickou zimnou turistikou po vyznačených trasách, v lesoparkoch, navštíviť rozhľadne alebo vodopády, možností je veľa. Skvelým spôsobom, ako si užiť prírodu v zime aj mimo klasických turistických trás, sú túry na snežniciach, ktoré sú vďaka svojej nenáročnosti stále populárnejšie.

A kto miluje zimu, sneh, ľad a chce sa naozaj vyšantiť a možno aj vytiahnuť od počítačov svoje deti na čerstvý vzduch, skúste si postaviť iglu ako Eskimáci. Na internete nájdete množstvo návodov a odvážni dobrodruhovia môžu v ľadovom príbytku v špeciálnom spacáku aj prenocovať. Tí, ktorí tento nezabudnuteľný zážitok absolvovali, uviedli, že si uprostred prírody otestovali svoje fyzické aj psychické limity.

Zima ponúka množstvo možností, ako si užiť aktívny odpočinok a dobrodružstvo. Nech už vyskúšate akýkoľvek nový šport, pamätajte vždy na svoju bezpečnosť. Základom je kvalitné vybavenie – obuv, prilba, chrániče alebo rukavice a správne nastavené lyže alebo snowboard sú nevyhnutnosťou. Nezabudnite tiež na to, že ak skúšate nový šport, je vždy lepšie absolvovať základný kurz s inštruktorom.

Fyzická príprava pred sezónou, rovnako ako overenie podmienok na svahu, stavu snehu, predpovede počasia a hlavne lavínového nebezpečenstva znižuje riziko zranenia. Keď sa vyhnete týmto nebezpečným oblastiam, budete dodržiavať pravidlá a zbytočne neriskovať, mali by sa vám úrazy vyhnúť oblúkom. Ale isté to nie je nikdy. Preto pre rôzne neočakávané prípady je vhodné mať správne  poistenie úrazu a choroby, ktoré zabezpečí finančnú kompenzáciu ako v dobe liečenia úrazu, tak aj v prípade, že by úraz zanechal trvalé následky, alebo dokonca spôsobil invaliditu. Správne nastavené poistenie ochráni vás aj všetkých, na ktorých vám najviac záleží. A nielen v zime.