TIPY A RADY

Sme národ záhradkárov, domácich majstrov a šikovných rúk – tvoriť niečo rukami Slovákov baví

Mar 28, 2025

Slováci majú majstrovanie v krvi. Opravy v domácnosti, renovácia objektov, založenie záhrady alebo ručné práce, teda projekty DIY (Do it yourself – vyrob si sám), sú pre mnohých z nás nielen bežnou praxou, ale aj obľúbeným koníčkom alebo dokonca vášňou.

Chcete si vyrobiť vlastný kus nábytku, upliesť sveter alebo vytvoriť originálnu veľkonočnú dekoráciu? Žiadny problém, stačí si nájsť správnu inšpiráciu a návod. Ostatne návody na čokoľvek, a sú ich tisíce, sa dajú nájsť na pár kliknutí!

Návody pre domácich majstrov sú k dispozícii na rôznych platformách a v rôznych formátoch, takže inšpiráciu môžu nájsť aj tí, ktorí ešte len začínajú. Existujú aj špecializované aplikácie, komunity alebo fóra a skupiny na sociálnych sieťach, kde sa kutilovia delia o svoje tipy a cenné rady.

Tradičné je záhradníčenie, kutilstvo a remeslá

Slováci majú silnú tradíciu remeselných koníčkov, pričom záhradníčenie patrí medzi najobľúbenejšie. V záhrade je čo robiť po celý rok, ale práve teraz na jar je zoznam prác najdlhší. Treba pripraviť pôdu - vytrhať burinu a zorať záhony, vyčistiť skleník, orezávať stromy a kríky, vysadiť nové kvety a zeleninu, vertikutátorom odstrániť z trávnika starú trávu a mach, vysiať a pohnojiť prázdne miesta... a mnoho, mnoho ďalšieho.

Na druhej strane, domáci majstri sa tešia z rôznych renovácií, ktoré úzko súvisia s prácou s drevom, ale aj s inými materiálmi - keramikou, sklom, kovom... Pre mužov je spomienkou na detstvo ďalšia záľuba - modelárstvo, zatiaľ čo ženy vyhľadávajú ručné práce - pletenie a háčkovanie zažívajú renesanciu popularity, šitie si takisto neustále získava popularitu a korálkovanie a výroba šperkov vo všeobecnosti, ako aj výroba dekorácií všetkého druhu, si razia cestu k ručným prácam.

Slováci pokračujú v bohatej tradícii remeselníctva, ktoré je nielen zábavou, ale aj činnosťou, z ktorej niektoré nesú určité riziká.

Na čo by si mali kutilovia dávať pozor?

Najmä na ruky! Mnohé úrazy sú spojené s nešikovnou manipuláciou s náradím a ruky sú prvé, ktoré „utrpia úder“. Najčastejšími úrazmi v záhrade aj v domácnosti sú rezné rany na rukách, ktoré môžu vyústiť do viac či menej náročnej operácie a niekedy aj do trvalého poškodenia.

Rezné a tržné rany najčastejšie vznikajú pri práci s nožmi, nožnicami, pílami, sekerami, ale aj pri manipulácii so sklom, kovovými predmetmi a inými ostrými materiálmi. Lisy alebo ťažké nástroje sú zradné v tom, že môžu ruky pomliaždiť alebo dokonca rozdrviť prsty. Ani vŕtačka nie je práve bezpečný nástroj, nehovoriac o pílach a kotúčových pílach. Medzi ďalšie úrazy zaznamenané poisťovňami patria zlomeniny zápästia a predlaktia po tom, čo záhradníci spadli zo stromov pri orezávaní konárov a zbere ovocia alebo z latiek pri domácom maľovaní.

Riziko pre ruky však nepredstavuje len náradie - opatrnosť treba venovať aj otvorenému ohňu a horúcim povrchom, napríklad pri zváraní alebo spájkovaní, ako aj kyselinám, lúhom a iným chemikáliám. Nehody s elektrickým prúdom, napríklad pri manipulácii s nechránenými vodičmi, sa považujú za jedny z najnebezpečnejších.

Bezpečnejšie a bez zbytočných rizík

Aby sa kutilstvo nestalo nebezpečnou zábavou, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. Medzi ne patrí správne používanie náradia a predovšetkým opatrnosť pri akejkoľvek činnosti. Žiadny domáci majster by sa nemal púšťať do prác, ktoré presahujú jeho úroveň zručností, a rozhodne by nemal zabúdať na používanie vhodných ochranných pomôcok, predovšetkým rukavíc!

Na „Čo keby“ je tu poistenie!

Naše ruky sú nielen „zlaté“, ale aj veľmi zraniteľné. Zranenia sa môžu stať kedykoľvek a niekedy môžu mať vážne následky. Preto je vhodné zvážiť rizikové životné poistenie, ktoré kryje nielen samotný úraz, ale aj prípadnú hospitalizáciu, pracovnú neschopnosť alebo trvalé následky či dokonca invaliditu. Všetky tieto požiadavky spĺňa životné poistenie TrendLife. Okrem toho ponúka aj úrazové poistenie, ako aj choroby a chirurgické zákroky horných končatín.

Ruky sú veľmi citlivou a zložitou časťou ľudského tela, ktorá môže byť vystavená rôznym rizikám nielen pri záľubách, ale aj pri každodenných pracovných činnostiach. Dokonca aj také, ktoré na prvý pohľad vôbec nevyzerajú nebezpečne. Napríklad preťaženie pri dlhodobej práci s počítačom spôsobuje syndróm karpálneho tunela, ktorý, ak si vyžaduje chirurgickú liečbu, je hradený poisťovňou, rovnako ako v prípade tzv. tenisového lakťa. Poisťovňa MetLife je jednou z mála, ktorá tieto ochorenia rúk kryje, pretože „Čo keby“....