TIPY A RADY

Užite si EKO Vianoce

Dec 03, 2024

Vianoce by mali byť predovšetkým sviatkami pokoja a mieru, v poslednej dobe však oveľa viac pripomínajú sviatky konzumu. Veľkolepé oslavy plné darčekov síce pôsobia efektne a najmä deti potešia, je však otázkou, či ich skutočne potrebujete. Tieto zimné sviatky sú oveľa viac o spolupatričnosti, rodinnej pohode a pokoji v spoločnosti tých najbližších. A aj keď to tak možno nevyzerá, dajú sa poňať aj veľmi šetrne k životnému prostrediu.

Udržateľný prístup začína už s nákupom vianočného stromčeka, hoci otázka, čo je vlastne lepšie a ekologicky šetrnejšie, je pomerne komplikovaná. Všetci milujeme vôňu čerstvého ihličia a živice a užívame si ten pocit, keď sa prvýkrát rozvoňajú v obývacej izbe a dajú tak najavo, že Vianoce už sú skutočne tu. Na druhej strane však nákup živých stromčekov znamená decimáciu lesného porastu, hoci účelovo vysadeného. Nie každý stromček sa navyše predá, a hoci sa následne môžu využiť ako krmivo pre zvieratá alebo palivo, do prírody už sa nevrátia. V prípade umelého stromčeka si môžete byť istí, že máte doma vec, ktorá vám vydrží dlhé roky, takže nielenže ušetríte peniaze za nákup stromčeka, ale zároveň ušetríte aj prírodu, ktorá nemusí byť kvôli vašej túžbe sláviť Vianoce decimovaná. Umelý stromček však nikdy nebude mať tú správnu arómu a ani vonné oleje alebo tyčinky ju celkomnenahradia. Navyše musíte počítať s tým, že pravdepodobne nebude vyrábaný u nás, takže doprava aj samotná výroba po sebe zanecháva pomerne veľkú uhlíkovú stopu. Na druhej strane ju kompenzujete tým, že stromček používate opakovane. Ak sa vám ani jedna z predchádzajúcich variant nezdá ako ideálna, ponúka sa ešte možnosť tretia – kúpiť si stromček v kvetináči. V dnešnej dobe je už celkom bežné zaobstarať si stromček ako takú väčšiu sadenicu a po Vianociach si ho zasadiť na záhrade. Táto alternatíva si však vyžaduje aspoň základné pestovateľské zručnosti, pretože nie je úplne jednoduché sa o stromček správne starať, aby vám náhodou nevymrel. Každá z ciest k vianočnému stromčeku má svoje výhody aj nevýhody a žiadna nie je úplne ideálna, je však dobré, že máte možnosť voľby.

Udržateľná môže byť pochopiteľne aj výzdoba. Nie je potrebné mať každý rok úplne novú sadu ozdôb, keď tie z redchádzajúcich rokov vám poslúžia rovnako dobre. Podobne ako v prípade umelého vianočného stromčeka ich môžete mať uložené niekde v krabici, raz za rok ich vytiahnuť a po sviatkoch opäť zložiť. A ak si potrpíte na vonkajšiu výzdobu, voľte ozdoby, ktorým neublíži zima ani nepriazeň počasia. V prípade vonkajších vianočných svetielok dajte prednosť tým na solárny pohon. Svietiť budú rovnako, ale ušetríte energiu, pretože sa vám nabijú počas dňa, takže večer si môžete vychutnať kúzelnú žiaru, ktorá k týmto zimným sviatkom jednoducho patrí.

Na čom prekvapivo vieme ušetriť životné prostredie, je jedlo. Počas sviatkov si všetci radi doprajeme, na druhej strane by sa však Vianoce nemali zvrhnúť na neriadené hodovanie a sviatky obžerstva, o tom to predsa nie je. Už pri príprave jedálneho lístka preto premýšľajte, čo skutočne zjete, nech potom nenakupujete hromady potravín, ktoré sa vám pokazia. Nie je potrebné mať napečených štyridsať druhov koláčikov, o ktoré vo výsledku nikto nestojí a len tvrdnú na stole. Radšej si vyberte len pár obľúbených druhov, s ktorými si bohato vystačíte a ktoré sa počas sviatkov zjedia. Rovnaký postup zachovajte aj v prípade štedrovečernej večerealebo slávnostných sviatočných obedov. Viete, že u vás doma nikto neje kapra? Potom ho jednoducho nekupujte. Nie je dôvod podávať niečo, o čo nik neprejaví záujem, len zo zvyku. Radšej uvarte jedlo, na ktorom si všetci pochutíte, než si dávať prácu s pokrmom, ktorý aj takskončí v koši.

Asi najväčšou ekologickou záťažou sú darčeky, hoci na prvý pohľad sa to nemusí zdať. Pochopiteľne všetci chceme pod stromčekom nájsť nejaké balíčky, to k Vianociam jednoducho patrí, nie je však dôvod, prečo nimi zbytočne zaťažovať planétu. Pokúste sa pri výbere darčekov čo najviac zamerať na lokálnych výrobcov a produkty vyrobené na Slovensku. Významne tým prispejete k zníženiu uhlíkovej stopy, pretože predmety k vám nebudú musieť cestovať z veľkej diaľky a mnohými rôznymi dopravnými prostriedkami. Mnoho krásnych a často aj užitočných vecí navyše môžete vyrobiť sami štýlom „čo dom dal“. Je možné takto napríklad vdýchnuť druhý život oblečeniu, ktoré sa vám povaľuje v skrini, nenosíte ho, ale ani ste nemali srdce ho vyhodiť, môžete ho prešiť na niečo úplne nové, upraviť na originálny kúsok. Taktiež môžete vyrobiť makramé, namaľovať obraz alebo vyrezať niečo pekné z dreva. Možností na originálne domáce výtvory je nespočetné množstvo. A šetriť životné prostredie môžete aj spôsobom balenia. Položiť darčeky pod stromček len tak nie je úplne ono, to dá rozum, avšak balenie sa dá vykonať mnohými rôznymi spôsobmi. Použite napríklad recyklované materiály, ako sú noviny. Hoci to na prvý pohľad znie divne, aj s takto obyčajnou vecou môžete vytvoriť krásne a nezvyčajné balenie, ktoré vaši blízki ocenia. Môžete tiež použiť darčekové taštičky a následne ich recyklovať tým, že si ich odložíte na budúci rok. A určite prídete aj na ďalšie možnosti, je ich veľa.

Akokoľvek sa tento rok rozhodnete počas Vianoc šetriť životné prostredie, môže vás hriať pocit, že robíte niečo pre lepšiu budúcnosť nás všetkých. Možno to znie ako banalita a možnosa vám zdá, že jeden človek svojím prístupom nič nezmení, ale nenechajte sa pomýliť. Celá spoločnosť sa predsa skladá z takýchto jednotlivcov, takže ak sa spoja dohromady, je to poriadny dav. A ten už dokáže zmeniť mnohé. Tak šťastné a veselé!